Palvelun kuvaus
SPA- palveluistamme löydät trimmauspalvelut, kynsien-ja tassujenhoidon, koiran pesupalvelut sekä muut palvelut yksilöllisesti räätälöitynä. Päivähoitopalvelussamme voit tuoda koirasi Kuonolaan hoitoon itsellesi sopivaksi ajaksi. Voit lisätä päivähoitopalvelun myös osaksi SPA-palvelua. Tarjoamme myös koirahotellipalvelua.
Olen käyttänyt koirani pohjavillapesussa silloin, kun Kuonola oli Lauttasaaressa vanhassa osoitteessa. Käytin tänään uudessa sijainnissa ja palvelu oli huonoa. Pesijä oli myös uusi. Koira pelkäsi selkeästi, eikä pesijä yrittänyt mitenkään tehdä koiran oloa mukavaksi, ei edes tervehtinyt koiraa . Aikaisempina vuosina varattu pesuaika on riittänyt, tällä kertaa ilmeisesti ei ja kaikki palveluun kuuluvat kynsienleikkaukset ja muut lisäpalvelut jäi tekemättä ja koira oli märkä noudettaessa. Pesijä yritti tylysti tyrkyttää toista päivää, jolloin olisi pitänyt tulla tekemään loput tekemättä jääneet asiat ja siitä olisi pitänyt vielä maksaa uusi aikapalkkio. Olen käynyt paikassa toiselta puolelta Helsinkiä, eli ei ole mitenkään helppoa tulla uudestaan paikalle. Ja olen käynyt nimenomaan siksi, että aikaisemmin on ollut hyvä lopputulos ja hyvää palvelua. Nyt ei enää.
Sekä hyviä että huonoja kokemuksia. Osa henkilökunnasta on tosi kovakorvaisia kun omistaja ei ole näkemässä. Ei myöskään kuunnella omistajan toiveita ja ohjeita. Oma käyminen loppui kun koiran tassu turposi liian kovakouraisesta käsittelystä. Koira myös tippunut pariin kertaan hoitopöydältä lattialle jääden kaulasta roikkumaan koska ei kuunneltu omistajan ohjetta laittaa valjas vatsan alta kiinni. Jos käytte, niin jääkää paikalle ja pitäkää kokoajan näköyhteys koiraan.
Päivähoito ei sovellu aremmille. Ryhmät ovat liian isoja.
Koirani kävi ensimmäistä kertaa trimmattavana. Lopputulos oli erittäin hieno ja jännitin turhaan miten Bella pärjää
Koirani on käynyt säännöllisesti päivähoidossa sekä trimmaamossa. Lopputuloksena on ollut tyytyväinen koira sekä omistaja :)
Luxus paikka! En ole missään nähnyt yhtä viihtyisää trimmaamoa tai saanut yhtä hyvää trimmauspalvelua. Jos haluaa korkeamman tason palvelua omalle koiralle, suosittelen.
Koirani kävi trimmattavana Herttoniemen Kuonolassa ja hänestä tuli oikein siisti! Mukavia trimmaajia.
Aivan mahtavaa palvelua ja osaavaa henkilökuntaa, päivähoidosta kotiutui tyytyväinen koira!
Päivähoidon jälkeen koira oli todella stressaantunut ja pelkäsi jonkin aikaa kovia ääniä. En vie toiste hoitoom. Trimmauspalvelu ollut ok.
Annoin selkeät ohjeet että koiran korvia ei saa ottaa koneella vaan saksilla. Koiralle tullut aiemmin pahat ruvet korvanlehtiin pään ravistelusta trimmauksen jälkeen. Tämä helpotti kun ei enää otettu koneella. Koneella silti oli menty täällä ottamaan ja nyt on kipeä verikorva koiralla. Samanlainen tapaus on nyt myös ystäväpiirissä!